257 /384

Główna 54, 56

Informacje
W pobliżu
Informacje

Widok na ulicę Główną i Dowborczyków.

Sąsiadujące ze sobą, dwupiętrowe kamienice przy Głównej 54 i 56, powstały najprawdopodobniej w latach 90. XIX wieku, gdy działki na tym odcinku ulicy były intensywnie zabudowywane przez właścicieli. Od przełomu XIX i XX wieku właścicielami posesji pod numerem 54 było małżeństwo Krystiana i Marii Brückertów, dom stojący obok, pod numerem 56 był natomiast w pierwszych dekadach XX wieku własnością małżeństwa Wilhelma i Amalii Wahl. Wilhelm prowadził tutaj zresztą przez lata dobrze prosperujące biuro agenturowo-handlowe.

Obydwie kamienice, co było typowe dla tej części miasta, służyły za siedzibę wielu drobnych przedsiębiorstw – sklepów i sklepików oraz niewielkich warsztatów. W kamienicy Brückertów przez lata funkcjonował sklep spożywczy Adolfa Lipskiego, gdzie nabyć można było również artykuły kolonialne, warsztat zegarmistrza Leopolda Grünbauma, pracownia krawiecka Jana Grossa, sklep z galanterią Dawida Lewkowicza oraz sklep obuwniczy Judy Rotgerbera. Po sąsiedzku, w kamienicy Wahlów przez cały okres międzywojenny działała wytwórnia cukierków i czekolady Michała Turika. Ponadto, Moszek Chojnacki, wraz z żoną Gitlą, sprzedawał meble, Towia Kronzybler dodatki krawieckie, a Moszek Wieliński obuwie. Po II wojnie światowej, w realiach gospodarki centralnie sterowanej, większość tego rodzaju przedsiębiorstw zniknęła z krajobrazu Łodzi, a kamienice takie, jak te na Głównej 54 i 56 pełniły już przede wszystkim funkcje mieszkalne. Handel opuścił oficyny i jeśli przetrwał, to głównie we frontowych lokalach na parterze. Tutaj na przykład działał sklep Powszechnej Spółdzielni Spożywców.

Obydwie kamienice zniknęły w drugiej połowie lat 70., gdy w ramach przygotowania do budowy trasy W-Z wyburzono budynki stojące po północnej stronie ulicy Głównej.

Okres czasu
Różnica (lata)
1850
2024
1969
2018
Różnica (lata)
49
Autorzy
Data zrobienia
Data dodania
[unknown]
1969
Stefan Brajter
2018
11.03.2019
TAGI